Cumaru ( Dipteryx odorata)

Tonkowiec Wonny, tokabonnem, bob tonka, tonquin

Charakterystyka ogólna:

zwane także potocznie brazylijskim teak-iem lub złotym teakiem.
Jest wysokiej jakości drewnem o twardości zbliżonej do gatunku IPE. Kolorystyka oliwkowo brązowa czasami przechodząca w odcienie ciemnej wiśni (w zależności od siedliska i warunków wzrostu) oraz umiarkowany koszt czyni deskę tarasową z Cumaru atrakcyjną alternatywą dla takich gatunków jak Teak czy Ipe. Deska Cumaru jest odporna na grzyby i procesy gnilne. Deska tarasowa Cumaru to doskonała alternatywa dla osób szukających drewna o bogatym usłojeniu.

 

Pochodzenie:

Drzewa  Cumaru są najczęściej spotykane na terenie wilgotnych lasów równikowych na luźnym przepuszczalnym podłożu (piaskowo – żwirowym). Stosunkowo szeroki obszar występowania tych drzew obejmuje przede wszystkim tereny południowo-zachodniej części  Ameryki Południowej – od Wenezueli i Kolumbii, przez Brazylię, aż po Gujanę, Surinam i Gujanę Francuską.

Pokrój drzewa:

Pełnowartościowe drewno Cumaru pozyskuje się z dojrzałych drzew, które w korzystnych warunkach wzrostowych osiągają wysokość 20-30 m, przy średnicy pnia od 0,5 do 0,7 m, a nawet dochodzącej do 1,1 m. Prosty pień, o regularnym, cylindrycznym kształcie, nie tworzy rozbudowanych napływów korzeniowych.

Typ struktury:

Rozpierzchłonaczyniowy, naczynia rozmieszczone głównie pojedynczo lub w zgrupowaniach (po 2-3), widoczne gołym okiem (o średnicy od 0,1 do 0,25 mm). Na 1 mm2 przekroju poprzecznego znajduje się średnio od 5 do 10 naczyń.

Biel:

Wąski (szerokość od 2 do 3 cm), o barwie białawożółtej.

Twardziel:

Tuż po ścięciu twardziel ma bardzo wyrazistą barwę czerwonobrązową z jaśniejszymi, niekiedy żółtobrązowymi liniami naczyń. Pod wpływem czynników atmosferycznych (m.in. promieniowania słonecznego) intensywnie ciemnieje i przyjmuje kolor rdzawobrązowy.

Zapach:

Drewno wydziela charakterystyczny przyjemny zapach (nazwa polska Tonkowiec wonny).

Rysunek:

Granica przyrostów niewyraźna lub zupełnie niewidoczna. Naczynia otoczone są miękiszem paratrachealnym skrzydełkowym lub skrzydełkowo-smugowym, który niekiedy przybiera formę jednostronnego. W drewnie tym występuje nieregularny układ włókien, charakterystycznym elementem tworzącym rysunek drewna Cumaru jest budowa piętrowa, delikatnie zarysowana na przekroju stycznym w postaci równomiernie rozmieszczonych rzędów jednoszeregowych, jednorodnych promieni drzewnych. 

Typowe Wady:

skręt włókien, zmiana barwy.

Właściwości drewna Cumaru:

Według sześciostopniowej skali gęstości Cumaru jest to drewno bardzo ciężkie (klasa I).Średnia gęstość w stanie powietrznosuchym ( drewno o wilgotności około 12%) wynosi 1080 kg m3. Duża gęstość drewna Cumaru wpływa korzystnie na jego właściwości mechaniczne. Podobnie moduł sprężystości omawianego gatunku plasuje się na wysokim pozimie.

Gatunki podobne:

tonkowie calata, balau jasne. 

Suszenie:

Jeśli przeprowadzane jest w sposób naturalny, to przebiega stosunkowo wolno. Problem pojawia się przy suszeniu sztucznym, bowiem drewno wykazuje wówczas tendencję do pękania. W celu ograniczenia powstawania wad desorpcyjnych przy suszeniu sztucznym należy stosować łagodne programy suszenia.

Obróbka:

Obróbka Cumaru sprawia trudność z powodu częstej obecności zawiłego układu włókien, a także dużej gęstości i twardości. Skrawanie i cięcie wymagają stosowania specjalistycznych narzędzi. Pomimo tego po obróbce wykańczającej uzyskuje się gładkie i równe powierzchnie, przy czym nie odnotowano szkodliwego oddziaływania pyłu drzewnego.

Łączenie:

Cumaru jest dość łatwy do łączenia za pomocą wkrętów, ale po wcześniejszym nawiercaniu otworów. Klejenie jest utrudnione ze względu na obecność substancji oleistych i zwartą strukturę, co zmniejsza adhezję.

Wykończenie:

Nie przysparza trudności

Zastosowanie:

Drewno bangkirai jasne w krajach pozyskania ma dość szerokie zastosowanie. Duża naturalna trwałość tego materiału pozwala na użycie go do konstrukcji zewnętrznych, w tym elementów pracujących w kontakcie z wodą i gruntem (podkłady kolejowe, pale mostowe). Jest to również drewno szkutnicze, z którego wykonuje się podkłady jednostek pływających. Na lądzie często stanowi nawierzchnie przemysłowe narażone na silne użytkowanie (rampy przeładunkowe, podłogi w wagonach i kontenerach).  W Polsce bangkirai jasne dostępne jest przede wszystkim pod postacią różnego rodzaju desek tarasowych- jednostronnie drobno ryflowanych oraz dwustronnie ryflowanych. Drewno może być zastosowane również do produkcji mebli ogrodowych.

W naszej ofercie deska tarasowa z gatunku Cumaru występuje w poniższych profilach:
- 21x145mm - jednostronnie drobno ryflowana / druga strona gładka