Massaranduba (Manilkara bidentata)

Pigwica właściwa, bulletwood, bolletrie, balata

Charakterystyka ogólna:

Jest jednym z najtwardszych i najbardziej odpornych gatunków na świecie.
Naturalnie odporna na procesy gnilne jest doskonałym wyborem do stosowania jako drewno zewnętrznego zastosowania. Ciemno czerwono brązowa barwa jest bardzo charakterystyczna dla tego gatunku, a jego zaletą jest bardzo zbliżona kolorystyka desek tarasowych. Deska tarasowa Massaranduba jest bardzo dobrym wyborem dla osób szukających ciemnego drewna o dużej odporności i właściwościach gwarantujących kilkudziesięcioletnie użytkowanie. Deska Massaranduba jest również alternatywą dla osób szukających drewna o gładkiej smukłej strukturze bez widocznego usłojenia.

 

Pochodzenie:

Naturalnym siedliskiem drzew pigwicy właściwej są wiecznie zielone lasy deszczowe, porastające Nizinę Amazonki, Nizinę Orinoko oraz Wyżynę Gujańską – od Wenezueli, przez Surinam, po Gujanę Francuską, a także północną część Andów oraz Amerykę Środkową.

Pokrój drzewa:

Massaranduba jest stosunkowo dużym drzewem, osiągającym wysokość 40, a nawet 50 m. Pnie wzmocnione u podstawy przez wyraźne napływy korzeniowe mają średnicę, dochodzącą do 1,5 m. Pozostała prosta część pnia, u wyrośniętych drzew do 25 m wysokości, pozbawiona jest gałęzi, po czym zaczyna się dość luźna korona. Pień pokrywa ciemnobrązowa, szorstka kora, grubości 12-15 mm. Tuż pod nią, w strefie łyka, znajdują się mleczniki gromadzące lateks.

Typ struktury:

Rozpierzchłonaczyniowy; drobne naczynia, rozmieszczone głownie w ukośnych lub promieniowych zgrupowaniach (po 2-4, a niekiedy większych), zauważalne gołym okiem
(o średnicy od 0,07 do 0,14 mm). Na 1 mm2 przekroju poprzecznego znajduje się średnio 10 naczyń.

 

Biel:

Wąski, o barwie od jasnożółtej do bladobrązowej.

Twardziel:

Tuż po ścięciu twardziel jest jasnoczerwona . Pod wpływem światła i tlenu zawartego w powietrzu drewno twardzieli intensywnie ciemnieje do barwy purpurowo – brązowej.

Zapach:

Nie wydziela charakterystycznego zapachu.

Rysunek:

Jest delikatny i jednolity. Na przekrojach podłużnych na ciemniejszym tle znajdują się linie równomiernie rozmieszczonych naczyń. Granice przyrostów rocznych nawet na przekroju poprzecznym są słabo rozpoznawalne lub wręcz niewidoczne. Miękisz drzewny jest wstęgowy w postaci wąskich stycznych pasm, zwykle ciągłych, przebiegających w nieregularnych odległościach od siebie, tworzących na przekroju poprzecznym układ siatkowy. Oprócz tej formy miękiszu występuje miękisz apotrachealny rozproszony. Drobne, niejednorodne promienie drzewne są słabo widoczne. W drewnie brak budowy piętrowej.

Typowe Wady:

Zmienność barw.

Właściwości drewna Massaranduba:

Według sześciostopniowej skali gęstości, Massaranduba to drewno bardzo ciężkie  (klasa I). Średnia gęstość dla stanu powietrznosuchego (dla drewna o wilgotności około 12%) wynosi 1000 kgm-3. Wilgotność punktu nasycenia włókien jest typowa (27%), zbliżona do gatunków krajowych. Według klasyfikacji Monnina, Massaranduba należy do drewna średnio kurczliwego, o małej skłonności do paczenia ze względu na niewielką anizotropię skurczu. Duża gęstość drewna wpływa korzystnie na jego właściwości mechaniczne. Massaranduba charakteryzuje się również wysokim modułem sprężystości.  

Gatunki podobne:

Manilkarahuberi (Gatunek nie handlowy)  

Suszenie:

Powinno przebiegać powoli (niebezpieczeństwo postawania pęknięć).

Obróbka:

obróbka ręczna i maszynowa, ze względu na dużą twardość wymaga stosowania dobrze przygotowanych narzędzi i użycia znacznych sił (duże opory skrawania). Pomimo trudności w obróbce strugane powierzchnie są idealnie gładkie, czemu sprzyja ścisła i zwarta struktura drewna. Wadą w trakcie przecierania i szlifowania tego gatunku jest pył, który może wywołać objawy alergiczne i podrażniać błony śluzowe.

Łączenie:

Połączenia za pomocą wkrętów i gwoździ są bardzo trwałe, jednak aby nie dopuścić do rozłupania drewna , wymagają wcześniejszego nawiercania.

Wykończenie:

Nie przysparza trudności.


W naszej ofercie deska tarasowa z gatunku Massaranduba występuje w poniższych profilach:
- 19x90mm - jednostronnie drobno ryflowana / druga strona gładka
- 21x120mm - jednostronnie drobno ryflowana / druga strona gładka
- 21x145mm - dwustronnie ryflowana - drobny / gruby ryfel
- 25x145mm - dwustronnie ryflowana - drobny / gruby ryfel